فیبر blown یا air blown نباید با کابلهای air blown اشتباه شود. کابل air blown، تقریبا یک کابل نوری یا مسی معمولی است که با پمپ کردن هوا در داخل میکروداکت کار گذاشته شده و راه اندازی می شود.

air blown fiber

کارها و پروژه های زیادی وجود دارند که به انواع خاصی از کابل و حتی فیبرهای تخصصی نیاز دارند. برخی از انواع این کابل ها بصورت خلاصه در ادامه آمده است

fiber types special

در این مقاله به بررسی انواع مختلف زره پوش نمودن کابل های شبکه فیبر نوری می پردازیم. اگر یک کابل در محیط بی خطر یک اتاق یا حتی یک مجرای کابل بیرونی نصب نشده باشد، احتمالا نیاز به زره دارد. زره استحکام کابل در برابر فشار را افزایش می دهد و جلوی ورود حشرات و جوندگان را می گیرد.

armored 1

خانوده ای از کابل های نوری وجود دارد که با نام loose tube معروف است. قطر تیوب معمولا 2-3mm است و داخل آن از یک ژل پر شده است. تیوب معمولا از موادی مثل PBT (polyethylene terephthalate)  ساخته می شود. معمولا 12 فیبر در هر تیوب قرار می گیرد اما 96 فیبر بدست آمده است.

loose tube 1

قرار دادن یک اتصال گذرا در یک کابل نوری نیاز به کار و هزینه زیادی دارد. اگر هدف، اتصال ساختمانهای داخل یک مجتمع باشد مسیر کابل بیرونی ممکن است تنها چند ده متر باشد به همین دلیل نیازی به حفاظت اضافه ولتاژ نیست.

fiber optic numbering types