رک ها

 Racks/ رک ها

محفظه ای می باشد که سرور یا تجهیزات شبکه مثل سوییچ ، روتر و مودم و …در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رک هم از سرورمحافظت می کند و هم جهت تهویه و جلو گیری از صدمات فیزیکی از جمله ضربه و فشار و کارایی بهتر سرور آن را در خود جای می دهد.

رک دارای 2 نوع ایستاده و دیواری موجود است:

1- رک دیواری :رک های دیواری در بیشتر مواقع دارای ارتفاع های ۴ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند . -یونیت -واحد سنجش ارتفاع رک است و معادل ۵/۴ میلیمتر می باشد . عمق این رک ها نیز متفاوت می باشد  . عمق آنها می تواند ۳۵ ، ۴۵ و 60 سانتیمتر باشد البته به این نکته دقت کنید که عمق رک های ایستاده اندکی بیشتر می باشد .

2- رک ایستاده : در این رکها ، انواع پچ پنل ، سوئیچ ، سرور ، یو پی اس و دیگر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت راحتتر یکجا جمع می نمایند (معمولا به صورت استاندارد رک های ایستاده دارای 1 عدد فن 4 عدد چرخ 4 عدد پایه ثابت و یک بسته پیچ و مهره در داخل خود می باشند).

از بالا و پایین دارای ورودی برای انواع کابل میباشند . و از چهار طرف باز می شوند . ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ یا ۴۴ یونیت باشد .و با عمق های ۶۰ ، ۸۰ و ۱۰۰ سانتیمتر و بالاتر تولید می شوند . دارای دربهای شیشه ای یا تلقی فریم دار هستند .

امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این رک ها وجود دارد و بطور پیش فرض دارای فقط یک فن می باشند . پاور ماژولهای ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رکها نصب می شود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژولهای عمودی نیز نصب کرد .

مزایای استفاده از رک این است که:

افزایش کارایی: یکی از نکات مهم برای اینکه سرور شما بدرستی کار کند، کنترل جریان هوا می باشد. اگرچیزی مانع رسیدن هوا به سرور شما گردد، درجه حرارت سرور بالا رفته و باعث کاهش شدید کارایی سرور می گردد.

رک های سرور به گونه ای طراحی شده اند تا سرورها و سایر تجهیزات شبکه را بطور امن در خود نگه دارند و بهترین شرایط را برای رساندن حداکثر جریان هوا به کیس سرور ایجاد می کند.  پس اگر کنترل جریان هوا جزء اولویت های شما می باشد رکی را تهیه کنید که سیستم خنک کننده مناسبی داشته باشد.

تعمیر و نگهداری آسان: تجهیزات شبکه در جای مناسب خود قرار گرفته و یا کابل های شبکه بدون اینکه در هم گره بخورند ، به بهترین شکل ممکن سازماندهی و آرایش خواهند شد. معمولا رک های شبکه دارای چرخ می باشند. در این حالت مدیرشبکه به راحتی قادر خواهد بود تا به سرورها و سایر تجهیزات شبکه دسترسی پیدا کند. این دسترسی آسان سبب راحتی در ارائه سرویس های پیشگرانه تجهیزات شبکه شده و در نتیجه کارایی تجهیزات و طول عمر آنها افزایش چشمگیری پیدا می کند.

افزایش امنیت: اگر همه افراد در شرکت شما، دسترسی کامل به تمام تجهیزات شبکه مانند سرور ها، سوئیچ های شبکه ، تجهیزات فیبر نوری و … را دارند و شما با مشکلات مختلفی روبرو شده و قصد کنترل این دسترسی های غیر مجاز به تجهیزات شبکه را دارید، پس شما باید برای مجموعه تحت مدیریت خود، یک رک شبکه تهیه نمایید. دقت کنید که در بازار رک های مختلفی با ویژگی های متفاوت وجود دارند. اینکه کدام مدل برای اتاق سرور شما مناسب است را شرایط فعلی و توسعه های احتمالی شرکتتان ، تعیین می کند.

مدیریت فضای اتاق سرور: گر تعداد سرورها و تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور شما زیاد باشند و از طرفی شما قصد نداشته باشید از رک استفاده کنید، بطور قطع نیاز به یک اتاق سرور بزرگ خواهید داشت که در آن پراکندگی و بی نظمی زیادی را شاهد خواهید بود. مسلما مدیریت چنین اتاق سروری بسیار دشوار، زمان بر و وقت گیر خواهد بود. درصورتیکه اگر از رک استفاده کنید از حداقل فضای اتاق سرور خود، حداکثر استفاده را خواهید کرد و سرورها و تجهیزات شبکه زیادی را با بهترین آرایش و مطلوب ترین سطح دسترسی خواهید داشت. پس می توان گفت که با کمک رکها می توان فضای یک اتاق سرور یا دیتاسنتر کوچک را بزرگ نمود و در هر متر مربع 10 سرور 4 یوینت یا 40 سرور یک یونیت را نصب و مدیریت نمود.