معرفی تکنولوژی FTTH و خدمات ما

شرکت ایرسانوین نماینده رسمی اشنایدر الکتریک فرانسه سالهاست که درزمینه شبکه های کامپیوتری مشغول فعالیت است و در این راستا صدها پروژه را مستقیما توسط بخش طراحی و اجرای خود و یا از طریق نمایندگان معتبر خود به انجام رسانده است. در سالهای اخیر که سمت و سوی بازار مخابرات ایران به آهستگی به سمت فناوری کابل کشی فیبر تا منازل FTTH متمایل شده است با توجه به نیاز کشور و در راستای پاسخگویی به این نیاز این فناوری را برای کشورمان به ارمغان آورده ایم و سعی کردیم تا تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشیم و به بسته محصولات خود اضافه نماییم.

همانطور که می دانید به تازگی شبکه تلفنی مخابرات که به صورت سنتی تماما بر اساس کابل های مسی راه اندازی می شد به حد اشباع رسیده و در حال لبریز شدن است. خطوط مخابراتی و شبکه circuit switch آن دیگر توان پشتیبانی از این حجم درخواست اتصال با کابل های مسی را ندارد و بنابر این پاره ای جز مهاجرت به تکنولوژی جدید FTTH نمی باشد.

بدین دلایل و بر اساس نیاز بازار مخابرات تهران و شهرستان های بزرگ کشور تصمیم به عدم ارائه کابل های مسی به ساختمان های نوساز و در حال تحویل گرفته اند. لازم به ذکر است که مخابرات تنها در نزدیکی و در خارج از ساختمان یک کابل فیبر نوری را به صاحب ملک تحویل داده و از اجرای داخلی و نصب آن در داخل ساختمان سر باز می زند. بنابراین جهت راه اندازی و نصب سمت داخلی ساختمان در پروژه های FTTH شرکت ایرسا نوین با نیرو های متخصص در زمینه شبکه های پسیو کامپیوتری در خدمت شما عزیزان می باشد.

شرکت ایرسانوین نماینده رسمی اشنایدر الکتریک فرانسه سالهاست که درزمینه شبکه های کامپیوتری مشغول فعالیت است و در این راستا صدها پروژه را مستقیما توسط بخش طراحی و اجرای خود و یا از طریق نمایندگان معتبر خود به انجام رسانده است. در سالهای اخیر که سمت و سوی بازار مخابرات ایران به آهستگی به سمت فناوری فیبر تا منازل (FTTH) متمایل شده است با توجه به نیاز کشور و در پاسخگویی به این نیاز این فناوری را برای کشورمان ارمغان آورده ایم و سعی کردیم تا تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشیم و به بسته محصولات خود اضافه نماییم. 

 

fttx 01

 

فناوری FTTX ( کابل کشی فیبر تا کاربر ) نوید آینده ای بسیار روشنتر را به نسلها می دهد. سرعت بالای شبکه فیبر سرعت فعلی DSL را که چیزی حدود 4 الی 5 مگابیت است را به 40 الی 50 مگابیت در ثانیه افزایش می دهد و این تازه اول راه است هم اکنون در کشور خودمان شبکه FTTH با سرعت اینترنت حدود 900 مگابیت در ثانیه آزمایش شده است و می توان در مراحل بعد بر روی همان شبکه فیبر ایجاد شده به اینگونه سرعتها نیز دست یافت.

تکنولوژی FTTX باعث درخواست بیشتر کاربران برای اطلاعات تصویری چه در وبگردی وکسب اطلاعات از اینترنت پرسرعت و چه در زمینه ارتباط خواهد شد و بزودی امکان تماس تصویری با کیفیت بسیار بالا در کشور امری عادی خواهد بود.

ظرفیت فعلی شبکه مسی مخابرات ایران پر شده یا به عبارتی لبریز شده و چاره ای جز ارتقا به شبکه فیبر نوری FTTH جهت پاسخگویی به نیازهای جدید و کاربران جدید وجود ندارد.

در این مقاله مختصر سعی کردیم شما را با فناوری فیبر نوری و فناوری FTTX آشنا نماییم و بعضی از اصطلاحات بکار رفته را مختصرا با شکلها و دیاگرامها شرح دهیم. حال میخواهیم به المان اصلی این تکنولوژی که همان فیبر نوری می باشد بپردازیم تا با آن آشنایی بیشتری داشته باشیم.

فیبر نوری یا fiber optic تکنولوژی نوینی است که به توسط انتقال پالس های نور از درون تارهای بسیار باریک سیلیکونی یا شیشه خالص که از ماسه دریا بدست می آیند ساخته می شود. سیگنال های نوری که از درون این تارهای نازک شیشه یا سیلیکون عبور می کنند حامل داده یا اطلاعاتی است که توسط دستگاه های شبکه ای که به آن متصل هستند ایجاد می شوند. این دستگاه ها قادرند سیگنال های نوری لیزر را به نحوی تولید کنند که در آن سر دیگر ارتباط نوری یا لینک نوری که همان فیبر می باشد قابل دریافت و ترجمه به همان اطلاعاتی باشند که از سوی دیگر کابل به آن انتقال یافته اند.

یک کابل نوری می تواند از صدها تار فیبر نوری تشکیل شده باشد که هر یک از این تار ها می توانند صدها مکالمه تلفنی یا حتی تصویری و یا ارتباط اینترنتی پرسرعت را برقرار نمایند. هم اکنون فیبر های نوری می توانند تا 40 گیگابیت بر ثانیه سرعت داشته باشند که این هزاران برابر یک ارتباط ADSL پرسرعت می باشد. این فیبرها دارای پوشش های محافظ فلزی پلیمری و مواد دیگری هستند و تنها در مرکز خود از یک هسته شیشه ای بهره می برند.

اما مزایای استفاده از فیبر نوری در برابر کابل های مسی چیست؟

1- قیمت ارزانتر : هزینه یک اتصال فیبر نوری نسبت به کابل های نوری در فاصله و مقیاس های بالا بسیار کمتر می باشد.
2- اندازه و قطر کمتر: قطر و اندازه فیبر های نوری در مقایسه با کابل های مسی بسیار کمتر می باشند از این رو هزینه کابل کشی را کمتر می نمایند.
3- ظرفیت بالا: پهنای باند انتقال دهنده های نوری به جهت ارسال و دریافت اطلاعات بسیار بیشتر از کابل های مس است. بنابراین فیبر نوری ظرفیت انتقال دهده بیشتری را داراست.
4- تضعیف ناچیز : تضعیف سیگنال در کابل های نوری نسبت به کابل های مسی به مراتب کمتر است.
5- عدم تداخل : بر عکس سیگنال های الکتریسیته در انتقال دهنده های مسی، انتقال پالس های نور در یک کابل نوری تاثیری بر کابل مجاور خود نخواهد داشت لذا امکان شنود یا تداخل سیگنال نمی باشد.
6- فاصله : فیبر های نوری مناسب انتقال داده های حجیم در فواصل بسیار طولانی است (اتصال شبکه های محلی LAN به همدیگر)