فیبر نوری سینگل مود یا مولتی مود؟

فیبر نوری سینگل مود یا مولتی مود؟

در این مقاله می خواهیم نشان دهیم که کدامیک از انواع سینگل یا مولتی مود را باید برای پروژه انتخاب نمود و معیار انتخاب چیست؟ همچنین تغییرات و پیشرفت تکنولوژی به کدام سمت پیش می رود و در آینده کدامیک را اولویت باید داد.

fpcnisej

فیبر single mode بهترین و ارزانترین نوع فیبر است. این فیبر پهنای باند بسیار وسیع و تضعیف خیلی کمی دارد. اما هنوز برای روانه کردن نور در آن نیاز به یک لیزر single mode گران میباشد. هرچند در نگاه سنتی، فیبر multi mode ، که با یک LED ارزانقیمت راه اندازی می شود و ظرفیت ارسال بیش از 100 مگابیت در ثانیه در مسیری به طول 2کیلومتر را دارد نیز برای انتقال دیتا به اندازه کافی خوب هست اما ظهور انتقال گیگابیتی کمبودهای این فیبر را نشان داد.

چون LEDها معمولا نمیتوانند در فرکانسهای بالای 200 مگاهرتز مدوله شوند، برای انتقال گیگابیتی باید از لیزر استفاده شود.

کلاس جدیدی از لیزر به نام vertical cavity surface emitting laser(VCSEL) اختراع شده است که در حال حاضر فقط برای استفاده در فیبر multi mode در 850nm موجود است…

VCSELها نمیتوانند برای ارتباط از راه دور استفاده شوند اما میتواند سرعت مورد نیاز برای انتقال دیتا را فراهم کنند.

درحال حاضر افزایش سرعت LAN باعث شده که از فیبر single mode در campus backbone استفاده شود و اگر VCSELهای ارزان قیمت single mode به تحقق بپیوندد دیگر توجیه اقتصادی فیبرهای multimode نیز مانند دلایل فنی آن از بین میرود.

در سال 2001 یک فیبر multi mode 50/125 جدید معرفی شد که با اختصاص دادن پهنای باندی بسیار وسیعتر از پهنای باند معمول فیبرهای نوری multi mode، مسافت انتقال طولانی تری را برای شبکه اترنت 10 گیگابیت فراهم کند. این فیبر در نسخه دوم ISO 11801، OM3 نامیده شده است و گاهی به آن laser grade یا laser enhanced نیز گفته میشود.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.