دیتا سنتر

دیتاسنتر

اگرچه در کشور ما ارائه خدمات اینترنتی نسبت به کشورهای پیشرفته دیرتر آغاز شده­است، ولی با توجه به گسترش دسترسی به اینترنت در کشور و افزایش کاربران آن، شاهد رشد روز افزون و چشمگیر ارائه خدمات تحت اینترنت می باشیم.

در طی سال­های گذشته درصد کثیری از سایت­ها، پورتال­ها و کاربردهای اینترنتی کشور در خارج از کشور و عمدتاً در کانادا و آمریکا میزبانی شده­اند. دلیل عمده این مساله عدم وجود پهنای باند مناسب اینترنت داخل کشور و هم چنین عدم وجود Data Center‌هایی که بتوانند خدمات امن و  اتکاپذیری را ارائه نمایند می­باشد. ولی در حال حاضر با توجه با طرح توسعه شبکه IP کشور و ارتباط این شبکه با Backbone اینترنت و واگذاری خطوط پر سرعت در برنامه چهارم توسعه، و طرح اینترانت ملی، به نظر می رسد که زمینه ایجاد این مراکز در داخل کشور درحال مهیا شدن می باشد.

همچنین با گسترش روزافزون سرویس­های تحت شبکه مانند تجارت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، دولت الکترونیکی و غیره نیاز به ارائه سرویس­های مورد نظر با قابلیت دسترسی و اطمینان بالا و همچنین نگهداری اطلاعات مهم در مراکزی امن، زمینه برای ایجاد Data Center‌های مجهز،  بیش از پیش فراهم گشته است.

هدف از انجام این گزارش، مشخص کردن مشخصات ساختمانی شامل انتخاب مکان مناسب و همچنین معرفی و تعیین مشخصات هر یک از قسمت­های اصلی Data Center‌ مطابق با استاندارد TIA-942‌ می­باشد که در ادامه به معرفی و بررسی آنها پرداخته شده­است.

Data Centerها  مکان­هایی مطمئن برای نگهداری اطلاعات  با قابلیت اطمینان بالا و همچنین قابلیت دسترسی بالا هستند که استفاده از آنها باعث می­گردد که تشکیلات اقتصادی و سازمان­های مختلف با دارا بودن امکان ارائه سرویس مستمر به مشتریان و همچنین در اختیار داشتن اطلاعات حیاتی خود در شرایط مختلف، مطابق نیازهای تجاری و بر طبق زمان­بندی­های دقیق خود عمل نمایند.

در واقع Data Centerها مراکز زیر ساختی بسیار مهمی هستند که وظیفه پشتیبانی ازسرویس­های تحت  اینترنت، تجارت الکترونیکی و بخش­های ارتباطات الکترونیکی را دارا می­باشند، لذا تمامی سرویس­های ارایه شده در آنها می­بایست دقیق، مطابق برنامه و بدون کوچکترین وقفه­ای عمل نمایند.

به طور کلی Data Centerها به منظور فراهم ساختن موارد زیر ساخته می­شوند:

  • ذخیره سازی، مدیریت، پردازش و تبادل اطلاعات دیجیتالی.
  • فراهم آوردن سرویس­های کاربردی یا مدیریت جهت پردازش­های اطلاعاتی مختلف مانند Internet Web Hosting ،Intranet ، مخابرات و فن­آوری اطلاعات.

ایجاد Data Center به برنامه ریزی بسیار دقیق، گسترده و مرحله به مرحله نیاز دارد و می­بایست ابتدا اهداف مورد نظر از طراحی و ایجاد یک Data Center‌ مشخص گردد تا با تعیین دقیق نیازمندی­ها، رسیدن به اهداف تعیین شده برای آن میسر گردد. مهمترین معیارهای لازم در طراحی یک Data Center عبارتند از:

  • قابلیت دسترسی بالا: به منظور ارائه سرویس با قابلیت دسترسی بالا و جلوگیری از ایجاد خطا و بروز وقفه در سرویس­های ارائه شده، در نظر گرفتن افزونگی در تجهیزات و نیازمندی­های اصلی Data Center، یکی از مهمترین فاکتورهایی است که می­بایست در طراحی Data Center‌ در نظر گرفته شود.
  • توسعه پذیری: تمامی بخش­های یک Data Center علاوه بر اینکه باید جوابگوی نیازهای فعلی سیستم باشند، باید قابلیت افزایش ظرفیت و توسعه برای پیشرفت­های آتی سیستم را نیز داشته باشد.
  • امنیت: با توجه به اهمیت و ارزش اطلاعات نگهداری شده در Data Center, حفاظت از اطلاعات و رعایت مسایل امنیت فیزیکی و شبکه­ای یکی از مسائلی است که می­بایست در طراحی یک Data Center‌ در نظر گرفته شود.
  • قابلیت مدیریت: سهولت پیکربندی ، نظارت و تشخیص بروز خطا و همچنین مدیریت یکپارچه تجهیزات و سرویس­های قابل ارائه، به منظور فراهم آوردن قابلیت دسترسی بالا، مقیاس پذیری و امنیت در Data Center بسیار حیاتی می­باشند.